Opublikowano Dodaj komentarz

8 niesamowitych kobiet

Na świecie jest wiele wspaniałych i wpływowych kobiet. Na pozór różni je prawie wszystko, a jednak łączy bardzo wiele – nikt nie potrafi tyle osiągnąć i wpłynąć na otaczający świat jak one. 
Z okazji dnia kobiet, przedstawiamy Wam 8 wspaniałych kobiet, które nie bały się opinii innych i przełamały schemat. Udowodniły, że wielkie dokonania i odkrycia nie zależą od płci, ale chęci, determinacji i tego kim chce się zostać!

1. Maria Skłodowska-Curie

Fizyczka, chemiczka i podwójna laureatka nagrody Nobla. Z racji tego, że kobiety nie miały możliwości zdobywania wyższego wykształcenia, wyjechała na studia do Paryża, tam też stała się prekursorką radiochemii. Jej największe osiągnięcia to przede wszystkim rozwinięcie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie pierwiastków Radu i Polonu.

2. Malala Yousafzai

Pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, jest najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Mimo zakazu edukacji kobiet, walczy o ich prawa i dostęp do edukacji. Zaczynała od prowadzenia bloga, na którym opisywała sytuacje dziewcząt w pakistańskich szkołach.

3. Coco Chanel

Pierwsza kobieta w świecie mody, zdominowanym wówczas przez mężczyzn. Jest twórczynią haute couture, zaczynała od dekoracji kapeluszy, które kupowała w paryskiej galerii Lafayette. Jest symbolem stylu i wyznaczyła nową kobiecą elegancję, dzięki niej kobiety porzuciły długie suknie i zaczęły chodzić w spodniach i marynarkach.

4. Margaret Thatcher

Pierwsza kobieta w Europie, pełniła funkcję premiera. Została premierem Wielkiej Brytanii w 1979 roku i jako jedyny polityk w XX wieku trzykrotnie wygrała wybory dla swojej partii, zostając najdłużej urzędującym brytyjskim premierem. Była kobietą stanowczą oraz eurosceptyczką, preferując ograniczoną integrację europejską.

5. Jane Goodall

Jest brytyjską prymatolog, antropolog i etolog. Jest badaczką szympansów bonobo i goryli w Tanzanii, wprowadziła do świata nauki procesy społeczne i mechanizmy uczenia się od małp. Odkryła ona także, że małpy potrafią posługiwać się narzędziami i wprowadziła nową metodę badań – zamiast nadawać zwierzętom numery nadawała im imiona.

6. Margaret Heafield

Matematyczna, informatyczka, przedsiębiorczyni i inżynierka oprogramowania. Była dyrektorką Wydziału Inżynierii Oprogramowania, który opracował oprogramowanie lotu na pokładzie Apollo. W 1986 roku założyła, a także została generalnym dyrektorem Hamilton Technologies inc. Firma stworzona wokół systemu uniwersalnego języka opartych na paradygmacie Rozwoju Przed Faktem (autorstwa Heafield), dla projektowania systemów i oprogramowania.

7. Kathrine Switzer

Pierwsza kobieta, która odważyła się pobiec w maratonie bostońskim, pomimo iż organizatorzy chcieli ją usunąć, uważając jej udział w biegu za niestosowny. Jest biegaczką i działaczką na rzecz równouprawnienia kobiet w sporcie. Jej program zachęcający kobiety do biegania wdrożony został w wielu państwach.

8. Amelia Earhart

Amerykańska poetka, dziennikarka i pilotka. Była pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem, najpierw jako pasażerka (1928 r.), a następnie samotnie jako pilotka (1932 r.). Zginęła podczas próby okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika. Po 40 dniach podróży i przebyciu ok ¾ dystansu stracono z nią kontakt radiowy.

Dodaj komentarz